Ekologiczne źródła energii już od dawna stanowią alternatywę dla tradycyjnych źródeł wytwarzania. Przez ostatnie lata stawały się coraz bardziej konkurencyjne i na ten moment większość z nich jest tańsze niż wykorzystanie węgla kamiennego lub drewna. W artykule przyjrzymy się bliżej jednemu z najciekawszych z nich tzn. pompom ciepła.
Pompa ciepła, czyli tańsze ogrzewanie
Przede wszystkim jest to korzystne rozwiązanie ze względu na obniżenie kosztów ogrzewania. Wskaźnik COP określa, ile razy więcej energii zostanie wyprodukowane niż miałoby to miejsce w przypadku bezpośredniego wykorzystania prądu. Właśnie elektryczność jest niezbędna do działania urządzenia. Zwykle COP wynosi jednak co najmniej 4, co pokazuje, jak skuteczne jest to rozwiązanie. Szacuje się, że okres zwrotu wynosi zazwyczaj od 5 do 15 lat. Po tym czasie zwróciły się zainwestowane pieniądze, a nadal pozostaje nam urządzenie, które jest gwarancją produkowania ciepła w niskiej cenie. Sam okres zwrotu zależy m.in. od wielkości instalacji. Mniejsza to zwykle szybszy zwrot, ale jednocześnie mniejsza korzyść, gdy dojdzie już do zwrócenia zainwestowanych pieniędzy. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem są pompy ciepła powietrze-powietrze tzn. takie, które jako dolne źródło wykorzystują właśnie atmosferę. To rozwiązanie sprawia, że nie trzeba nawet wykopywać ziemi pod urządzenie (jak w przypadku tych przypowierzchniowych i głębinowych).
Komfort użytkowania
Bardzo istotnym elementem jest fakt, że pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa. Docenią to szczególnie osoby, które jako materiał opałowy wykorzystują węgiel kamienny lub drewno. Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością rozpalania i podtrzymywania ognia w komorze spalania, co jest czasochłonne. Pompa ciepła po zainstalowaniu działa sama. Nie wymaga naszej uwagi, a jednocześnie zajmuje mało miejsca i nie potrzebuje osobnej kotłowni. To niewielkie urządzenie, które nie brudzi i nie z nim problemu z wszechobecną sadzą.
Aspekt środowiskowy
Na produkcji sadzy się nie kończy. Pompa ciepła nie tylko nie zanieczyszcza kotłowni, ale z równą łagodnością obchodzi się z atmosferą. Praca urządzenia nie emituje do niej żadnych szkodliwych substancji. Ma to znaczenie zarówno w sensie globalnym, jak i lokalnym (bo powszechnie wiadomo, że kilka zasypowych kotłów węglowych niskiej klasy może utrudnić oddychanie właścicielom i sąsiadom). Można dywagować, że przecież pompy ciepła zużywają prąd, a ten jest w Polsce wytwarzany z węgla. To prawda, ale po pierwsze zawodowe elektrownie posiadają filtry o bardzo wysokiej skuteczności (elektrofiltry mają znacznie powyżej 99% skuteczności odpylania), a pompa produkuje znacznie więcej ciepła, niż wynikałoby to z ilości zainwestowanego prądu.
Podobne artykuły
Najlepszy środek do czyszczenia kostki brukowej – jak wybrać idealny produkt?
Emaldo prezentuje rewolucyjny system magazynowania energii dla domów
Rodzaje żaluzji okiennych – jakie żaluzje wybrać?