Kilka tarcz wyposażonych w wirujące zęby, charakterystyczny dźwięk podczas cięcia drewna, precyzyjne oddzielanie fragmentów materiału w jednej chwili… Nie wiadomo już czy opis bardziej przypomina jakiegoś potwora, czy maszynę. Wielopiły rozcinają drewno w równych odstępach, w kilku miejscach na raz, a co najważniejsze – nie podlegają zmęczeniu.
Żeby móc poznać możliwości wielopił, warto wziąć jeden z najmocniejszych egzemplarzy. Na maszyny spojrzymy przez pryzmat jednego z mocniejszych modeli – wielopiły dwuwałowej MULTIMAX 700 firmy WINTER HOLZTECHNIK. Jaki drzemie w niej potencjał?
Możliwości wielopiły
Możliwości wielopiły zależą od wielu czynników. Zaliczamy do nich typ, funkcję oraz rozmiar maszyny. Przykładowo: produkuje się wielopiły połączone w jedną maszynę ze strugarkami dwustronnymi. W niniejszym artykule zajmiemy się jednakże na „klasycznym” typie tych maszyn.
Zadaniem wielopił jest cięcie jednoczesne. Większe (np. mniejsze drzewa) kawałki drewna są cięte na m.in. deski. Do tej czynności potrzeba jednoczesnego ruchu kilku pił umieszczonych wewnątrz maszyny. Ważną częścią urządzenia jest także system odpowiadający za przesuwanie drewna do miejsca, gdzie następuje cięcie.
Moc urządzeń
Maszyny wyposażono w parę silników, z których każdy ma swoje określone zadanie. W wykorzystanej jako przykład pile WINTER MULTIMAX 700 zamontowano dwa silniki o mocy 45 kilowatów każdy i słabszy silnik mechanizmu posuwu o mocy 4 kilowatów.
Jak na zawodnika wagi ciężki przystało – maszyna nie należy do najlżejszych – jej waga to około 5500 kilogramów. Możemy znaleźć jednak mocniejsze silniki w innej niż WINTER MULTIMAX 700 kategorii. Przykładowo w przypadku pił jednowałowych wielopiła WINTER MULTIMAX 170-500 XL posiada jeden wał napędzany silnikiem 75 kilowatów, jednakże moc całego układu (silnik główny jest jeden) jest niższa.
Jest oczywiste, że większość nie potrzebuje w swoich firmach aż takiej mocy. W sprzedaży znajduje się wiele pił w odmiennych konfiguracjach, jednakże w naszym tekście mówimy tylko o najmocniejszych modelach.
Wspomnianana początku wielopiła MULTIMAX 700 tnie drewno z prędkością nawet 25 metrów na minutę z ponad 3 tysiącami obrotów tarcz na minutę. Średnica pił w zakresie (w zależności od zamontowanych) 250-350 milimetrów daje możliwość cięcia na wysokości 220 milimetrów
Wielopiła moc i bezpieczeństwo
W niczym nie pomogłaby moc wielopiły, jeśli nie byłby możliwości w pełni bezpiecznie z niej korzystać. Sprzęt taki jak wielopiła posiada system zabezpieczenia przed uderzeniem zwrotnym oraz certyfikat CE.
Podobne artykuły
Do czego można wykorzystać magnesy neodymowe walcowe?
Zastosowania dławików kablowych – praktyczne rozwiązania w branży elektrycznej
Innowacyjne zastosowania palet w życiu codziennym i biznesie