Drewno w salonie – jak prawidłowo zadbać o jego pielęgnację?

Odpowiednio położona i wykończona deska podłogowa nie tylko fantastycznie się prezentuje, ale także jest inwestycją na lata. Jak dbać o tego typu materiał, aby przedłużyć jego żywotność? Czego unikać? Wbrew pozorom pielęgnacja drewnianej posadzki jest naprawdę prosta. Więcej na ten temat dowiesz się poniżej.

Drewno w salonie – mycie i czyszczenie

Kluczem do utrzymania podłogi w jak najlepszej kondycji jest dobór właściwych środków czyszczących. Ponadto niezwykle ważna jest regularna konserwacja oraz niedopuszczanie do kontaktu parkietu z agresywnymi czynnikami. W przypadku różnych gatunków drewna i odmiennych sposobów jego wykończenia będzie to inny preparat. Jako podstawa doboru właściwych płynów pielęgnacyjnych posłuży podział na podłogę:

  • lakierowaną,
  • olejowaną.

W pierwszym przypadku zdecyduj się na preparaty do mycia podłóg lakierowanych. nasza firma szczególnie poleca środki marki Bona Cleaner. Podłogi lakierowane w razie potrzeby można pastować profesjonalną pastą zakupioną w wyspecjalizowanych sklepach.
Jeśli chodzi o deski olejowane, sprawa prezentuje się zupełnie odwrotnie. Do mycia użyj płynu zawierającego mikro-woski. Korzystaj wyłącznie z profesjonalnych środków, których składniki nie uszkodzą materiału. Na opakowaniu dobrego produktu powinieneś znaleźć informację dotyczącą gatunków drewna, do których jest on przeznaczony. Preparat do mycia podłóg olejowanych powinien:

  • być lekko alkaiczny,
  • zawierać pewne składniki ożywiające powierzchnię,
  • uzupełniać warstwę oleju, która jest usuwana podczas mycia podłóg.

Aby uniknąć mechanicznych uszkodzeń i zarysowań, używaj:

  • płaskiego mopa,
  • oraz odkurzacza z odpowiednią końcówką z włosiem.

Za każdym razem, gdy myjesz podłogę, upewnij się, że mop jest dobrze wykręcony i nie zostawia zacieków.

Prawidłowa konserwacja desek podłogowych i parkietów

W przypadku wnętrz o niewielkim natężeniu ruchu wystarczy, że konserwację przeprowadzisz raz na kilka lub kilkanaście miesięcy. Jeśli jednak to miejsce użyteczności publicznej (np. hotel lub biuro), zabieg należy wykonywać częściej.

Czego unikać?

Oprócz wytycznych dotyczących pielęgnacji jest także kilka ważnych przeciwwskazań. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność desek, należy unikać:

  • długotrwałej ekspozycji na znaczną ilość wody – podłogę myj raz na 14 dni,
  • kontaktu posadzki z piaskiem,
  • korzystania z mydła – wyjątkiem są specjalne mydła do olejowanych posadzek, do podłóg pobielanych, w naturalnym kolorze lub przyciemnianych.

Płyn do mycia naczyń (typu Ludwik) zmienia pH wody. Możesz go użyć sporadycznie, gdy braknie Ci mydła do podłóg olejowanych.
Już nawet krótki kontakt z piaskiem może porysować powierzchnię lakierowanych desek (uwaga przy wypakowywaniu bagażu po powrocie z wakacji nad morzem!). Długa ekspozycja podłogi na wodę może spowodować pęcznienie jej elementów. Jeśli coś się rozleje – niezwłocznie usuń płyn i wytrzyj miejsce do sucha. Należy również podkleić filcem wszystkie przesuwane meble – fotele czy pufy.

Podsumowanie

Jeśli Twoja podłoga lub jej fragmenty uległy zniszczeniu – napisz do nas. W niektórych przypadkach możliwa jest wymiana wyłącznie uszkodzonych desek. Oferujemy również cyklinowanie parkietu, które pozwoli odzyskać powierzchni dawną świetność.
Ponadto proponujemy zmywanie starych powłok oraz nałożenie nowego oleju. W Ecofloor Kielce świadczymy kompleksowe usługi parkieciarskie, dlatego położymy dla Ciebie podłogę marzeń!
Kochamy drewno i doskonale się na nim znamy – na zamówienie wykonujemy schody wewnętrzne i strychowe, poręczne, balustrady balkonowe i inne elementy z tego pięknego surowca. Dojeżdżamy także w okolice stolicy województwa świętokrzyskiego. Zapraszamy do kontaktu!

Zostaw komentarz

" was added to wishlist