Dębowa deska podłogowa – co warto wiedzieć?

Urzeka naturalnym i ciepłym wyglądem, a dzięki zabezpieczeniu jest również odporna na szkodliwe czynniki. Właśnie tym przede wszystkim odznacza się podłoga dębowa. Nic dziwnego, że tak wiele osób chce ją na stałe „zaprosić” do swojego domu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie poznać cechy tego produktu. Prezentujemy krótką charakterystykę podłogi drewnianej wykonanej przy użyciu jednego z najtwardszych, najbardziej odpornych europejskich drzew – dębu.

Jakość a cena – najlepsze wyważenie

Najwięksi podłogowi „twardziele” to gatunki egzotyczne. Niestety ich zakup jest dość kosztowny. Dla osób szukających równowagi pomiędzy ceną a jakością wybór parkietu z drewna to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Dzięki temu, że stanowi on gatunek krajowy, to można zakupić go w przystępnej cenie.

Twardość dębu równa się twardości egzotycznych odmian takich jak:

  • jatoba,
  • teak,
  • czy majau (zgodnie z klasyfikacją metodą Janki).

Dlaczego ten parametr jest tak ważny? Im twardsza podłoga, tym większa jej odporność na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Nie ma zatem przesady w powiedzeniu, że zakup dębowych desek to inwestycja na dziesięciolecia. Jednocześnie ta odmiana drewna jest na tyle plastyczna, że doskonale nadaje się do produkcji precyzyjnych wyrobów takich jak balustrady zewnętrzne, czy poręcze do schodów.

Naturalny charakter i przytulna atmosfera

Wykończenie pomieszczenia decyduje o jego ostatecznym charakterze. Nasi klienci wybierają podłogi dębowe, ponieważ chcą wprowadzić do aranżacji przytulny klimat. To niezwykle przyjemne w dotyku tworzywo, które odznacza się bogatą, zróżnicowaną kolorystyką. Dąb ma zazwyczaj jasny kolor, dlatego doskonale nadaje się do aranżacji w stylu nowoczesnym rustykalnym czy skandynawskim.

Z kolei parkiet dębowy w nieco głębszym, bardziej intensywnym kolorze dodaje prestiżu – to wybór w sam raz do eleganckiego salonu lub reprezentatywnej jadalni. Warto pamiętać, że z czasem dąb lekko ciemnieje, co jest naturalną właściwością tego drewna.

Sposoby na wykończenie

Istnieją dwie metody na zabezpieczenie podłogi wykonanej z dębu:

  • olejowanie – daje naturalny efekt, wykazuje właściwości ochronne i nie uwydatnia zarysowań, jednak zapewnia mniej skuteczną ochronę od lakieru;
  • lakierowanie – tworzy na powierzchni desek nieprzepuszczalną warstwę, która chroni przed szkodliwymi czynnikami z otoczenia, a także uszkodzeniami, jednak na podłogach z lakierem szybciej widać rysy.

Różnorodność – deska, parkiet lub panele

Dąb stosuje się do produkcji różnych rodzajów podłogi. To odpowiedni gatunek dla fanów litych desek, łatwych w montażu paneli, czy precyzyjnie dopasowanego parkietu. Więcej informacji na temat tego, co potrafimy wytworzyć z drewna, znajdziesz w zakładce opisującej usługi parkieciarskie.

Dlaczego my?

Rozpoczynaliśmy działalność od prostych prac związanych z drewnem. Dzisiaj tworzymy wysokiej jakości podłogi, balustrady i schody. Posiadamy wiedzę, doświadczenie, a także dostosowujemy projekty do oczekiwań klientów. Zapraszamy do kontaktu z firmą Ecofloor w celu dobrania najlepszej podłogi dębowej w Kielcach!

Zostaw komentarz

" was added to wishlist