Czym odpowiednio zabezpieczyć schody drewniane?

Mają spełniać swoją funkcję i cieszyć pięknem – schody drewniane. Inwestycja na lata? Czy gustowny, ale kłopotliwy detal? Od lat zajmujemy się drewnem i wiemy, że przy odpowiedniej pielęgnacji materiał ten pozostaje elegancki mimo mijającego czasu. Decydując się na konstrukcję z tego surowca, otrzymujesz unikalną ozdobę oraz wytrzymałe wyposażenie domu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak prawidłowo zaimpregnować deski, aby jakość szła w parze z upływającymi latami użytkowania. Jaki jest na to najlepszy sposób? Odpowiadamy!

Przed czym zabezpiecza się drewniane schody?

Stopnie wykonane z desek, zupełnie tak samo, jak podłogi, narażone są na wiele szkodliwych czynników. Kontakt z wilgocią, detergentami, promieniami słonecznymi oraz intensywne użytkowanie mogą pozostawić na nich trwałe ślady. Pamiętaj, że bez względu na twardość surowca, kluczowa dla jego odporności jest odpowiednia impregnacja. Niewłaściwie zabezpieczenie nie tylko nie ochroni powierzchni, ale może ją na stałe uszkodzić. Jeśli boisz się, że możesz nie osiągnąć zamierzonego efektu, zleć impregnację fachowcom. To zawsze trafione rozwiązanie.

Jak dobrać odpowiedni impregnat?

Środek wybieraj zgodnie z parametrami drewna, z którego wykonane są schody. Kupując preparat, należy wziąć pod uwagę:

  • strukturę materiału,
  • jego twardość,
  • a także kolorystykę.

Nie istnieje dobry, tani i uniwersalny produkt. Szukaj specjalistycznych i dedykowanych konkretnemu gatunkowi preparatów. Na szczęście producenci profesjonalnych środków umieszczają na etykietach wszystkie niezbędne informacje, które pozwolą Ci na dokonanie właściwego wyboru.

Jaką metodę zabezpieczania wybrać?

Powierzchnię desek ochronisz, dzięki ich naolejowaniu lub polakierowaniu. W przypadku każdej z metod uzyskasz nieco inny rezultat.

Olejowanie drewna

Pozwala na zachowanie naturalnej faktury drewnianych schodów. Specjalny olej wnika w strukturę materiału i zabezpiecza go od wewnątrz. Takie stopnie mają naturalny wygląd, który szczególnie dobrze sprawdzi się w aranżacjach utrzymanych w stylu rustykalnym. Drewno pozostaje matowe, a potencjalne zarysowania nie są na nim dzięki temu widoczne. To rozwiązanie zapewnia kompleksową ochronę przed agresywnymi czynnikami, choć usuwanie zabrudzeń jest trochę bardziej wymagające niż w przypadku lakierowanych powierzchni.

Należy dodać, że pielęgnacja schodów obejmuje nie tylko odkurzanie, ale i przede wszystkim mycie. Powinno się to robić około co dwa tygodnie – profesjonalnym preparatem. W grę wchodzi mydło do oleju naturalnego lub pobielanego, które zawiera mikro-woski. Mop powinien być płaski i dobrze wykręcony. Co kilkanaście miesięcy schody warto dodatkowo poddać pielęgnacji specjalnym olejem pielęgnacyjnym, który je odpowiednio odświeży. Efekt murowany!

Natomiast po kilku latach schody można poddać renowacji – rozpuścić stary olej i nałożyć nowy. Renowacja schodów olejowanych jest:

  • dużo szybsza,
  • zupełnie bezkurzowa,
  • a także dużo tańsza,

w porównaniu do renowacji schodów lakierowanych.

Lakierowanie drewna

Klasyczny i najbardziej znany sposób zabezpieczania powierzchni drewnianych. Rozróżnia się dwa typy lakierów:

  • wodne,
  • rozpuszczalnikowe.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest trwałość. Jeśli wybierzesz środek odporny na ścieranie, powłoka lakieru utrzyma się przez wiele lat. Niestety na błyszczącej powierzchni widoczna jest każda, nawet najmniejsza rysa. Odnowienie jednego fragmentu wiążę się z koniecznością zeszlifowania starych warstw i położenia nowego lakieru na całości konstrukcji.

Podsumowanie

Ważne jest nie tylko to, czym zabezpieczysz schody, ale także, w jaki sposób to zrobisz. Jeśli szukasz fachowców, którzy wykonają dla Ciebie lub profesjonalnie zaimpregnują drewniane schody  – skontaktuj się z nami! Działamy na trenie województwa świętokrzyskiego, dlatego dojeżdżamy do Kielc i nie tylko. Ecofloor to kompleksowe usługi parkieciarskie na najwyższym poziomie.
Zapraszamy!

Zostaw komentarz

" was added to wishlist